Osiągnięcia:
Projekt Comenius – “E-Magazine”
w naszej szkole podstawowej!
We wrześniu 2010 roku Szkoła Podstawowa nr 1 rozpoczęła realizację projektu „E-Magazine” w ramach programu współpracy międzynarodowej Comenius. Nasza szkoła podjęła współpracę z szkołami z następujących państw: Słowacji, Islandii oraz Hiszpanii.
Program będzie realizowany w naszej szkole w latach 2010 – 2012. Sprawna i dobra organizacja i realizacja projektu utrzymana będzie dzięki regularnym kontaktom mailowym, telefonicznym oraz spotkaniom nauczycieli wszystkich szkół mających na celu m.in. omawianie sposobów realizacji poszczególnych zadań, ocenę ich wykonania czy rozwiązywanie problemów.
Celem współpracy jest przede wszystkim poznanie innych szkół europejskich, ich nauczycieli i uczniów oraz sposobów nauki i nauczania – przełamanie stereotypów, uprzedzeń i barier dzielących powyższe kraje. Kolejnym celem jest także rozwój umiejętności językowych zarówno nauczycieli jak i uczniów biorących udział w projekcie.
Wynikiem współpracy szkół będzie wspólny magazyn internetowy zawierający następujące informacje:
Magazyn będzie miejscem w którym uczniowie będą mogli zaprezentować swoje umiejętności komunikacyjne, językowe, artystyczne, fotograficzne czy informatyczne. Tematem ogólnym będzie przede wszystkim życie szkolne w danym mieście i kraju.
Poszczególne zadania będą włączone w program nauczania przede wszystkim następujących przedmiotów: język angielski, plastyka, język polski (narodowy), informatyka.
Anna Twardzik
WIZYTA W HISZPANII – GALDAKAO 3 – 7 LISTOPADA 2010
WIZYTA NA SŁOWACJI
W dniach 16 – 20 marca 2011 grupa nauczycieli Zespołu Szkół nr 2 Szkoły Podstawowej nr 1 w Wodzisławiu Śląskim spotkała się na Słowacji z nauczycielami szkół partnerskich tj. Słowacji, Islandii i Hiszpanii. Było to już drugie spotkanie, podczas którego omówiona została dotychczasowa współpraca pomiędzy partnerami projektu E-magazine realizowanego w ramach programu Comenius. Wizytę rozpoczęło oficjalne spotkanie w Urzędzie Gminy Trakovice, podczas którego można było uzyskać informacje na temat miasta, jego przemysłu, polityki i mieszkańców. Po spotkaniu z burmistrzem partnerzy udali się do szkoły, gdzie zostali gorąco powitani przez uczniów oraz nauczycieli, a dzieci przygotowały bardzo interesujący program artystyczny. Była to okazja, by zapoznać się ze sposobami i warunkami pracy z dziećmi w wieku 6 – 16 lat na Słowacji. Podczas wizyty w szkole omówiona została dotychczasowa realizacja poszczególnych zadań projektu oraz problemy, które napotkały szkoły partnerskie. Ustalono sposoby i terminy realizacji kolejnych zadań oraz uzgodniono termin wrześniowego spotkania w Polsce.
Podczas trzydniowej wizyty nauczyciele mieli okazję nie tylko poznać bliżej szkołę, nauczycieli i uczniów, z którymi nawiązali współpracę, ale także oswoić się z kulturą i zwyczajami kraju, będącego gospodarzem marcowego spotkania. Partnerzy odwiedzili pobliskie miejscowości: Trnavę – jedno z najstarszych miast Słowacji nazywaną małym Rzymem ze względu na ogromną liczbę znajdujących się nim kościołów oraz stolicę kraju, Bratysławę, pełną ciekawych zabytków i zakątków. Ponadto słowaccy partnerzy przybliżyli gościom historię swego kraju poprzez wizyty w zamkach Devin, Cerveny Kamen oraz zamku w Bratysławie. Wizyta ta była nie tylko okazją do zaznajomienia się ze sposobami i warunkami pracy w szkołach słowackich, lecz także umożliwiła nauczycielom Zespołu Szkół nr 2 poznanie dziedzictwa kulturowego Słowacji oraz dalsze zaznajomienie się z przedstawicielami krajów partnerskich.
Wizyta na Słowacji z pewnością będzie nie tylko motywowała nas do dalszej współpracy, ale także być może pozwoli podjąć próby zastosowania niektórych zaobserwowanych metod czy sposobów pracy w polskiej rzeczywistości szkolnej.
ISLANDIA – KRAINA OGNIA I LODU
O słuszności tego stwierdzenia mogli przekonać się nauczyciele Zespołu Szkół Nr 2 – Szkoły Podstawowej Nr 1, którzy 18 maja bieżącego roku udali się do Islandii, aby spotkać się z przyjaciółmi ze Słowacji, Hiszpanii oraz Islandii w celu omówienia zagadnień związanych z realizacją projektu E – magazine w ramach programu Comenius.
Było to już trzecie spotkanie z nauczycielami ze szkół partnerskich, które miało na celu omówienie zasad dalszej współpracy oraz poznanie kultury i zwyczajów kraju będącego gospodarzem spotkania.
Podczas trzydniowej wizyty nauczyciele odwiedzili m. in. partnerską szkołę Lágafellsskóli. Przybyłych gości powitali serdecznie uczniowie, którzy przygotowali specjalny program artystyczny. Ponadto nauczyciele mieli okazję przekonać się, jak wygląda system edukacji w Islandii oraz jak funkcjonuje tamtejsza szkoła. Odbyło się również spotkanie organizacyjne, podczas którego omówiono stopień realizacji poszczególnych zadań związanych z projektem E – magazine, a także ustalono termin oraz wstępny program rewizyty w Polsce.
Następnie islandcy partnerzy zabrali przybyłych gości w miejsca, które są wizytówką tego kraju. Nauczyciele mieli okazję zobaczyć np. most międzykontynentalny ?ingvellir, gdzie znajduje się granica styku dwóch płyt kontynentalnych. To właśnie w ?ingvellir ruch kontynentów spowodował powstanie 5,5 kilometrowej szerokości rowu tektonicznego inaczej nazywanego również doliną ryftową.
Kolejnym miejscem, którego, zdaniem Islandczyków, nie mogło zabraknąć na szlaku wspólnej wędrówki, była Błękitna Laguna. To znane kąpielisko znajduje się ok. 40 km od stolicy państwa – Reykiawiku i jest zasilane wodą ze źródeł geotermalnych z głębokości ok. 2000m, która ma właściwości zdrowotne.
Wodospad Gullfoss, geotermalnie aktywny gejzer Geysir to tylko niektóre osobliwości wędrówki po Golden Cirkle.
Chociaż harmonogram wyjazdu był bardzo napięty, to jednak warto było zobaczyć to, co my, Polacy znamy tylko z książek i filmów. Przepiękne krajobrazy, niezwykłe cuda natury, życzliwi i zawsze uśmiechnięci ludzie – to obrazy, które pozostaną w naszej pamięci i w naszych sercach z wyjazdu do Islandii.
COMENIUS – WIZYTA W NASZEJ SZKOLE W DNIACH 21 – 23 WRZEŚNIA 2011r.
W dniach 21 – 23 września gościliśmy nauczycieli szkół partnerskich programu Comenius z Islandii, Hiszpanii oraz Słowacji. Nasza szkoła wraz z partnerami realizuje projekt „E – magazine” w ramach programu Comenius, który ma na celu przede wszystkim poznanie przez uczniów i nauczycieli kultury, historii i życia codziennego krajów partnerskich. Wizyta w Polsce jest przedostatnią wizytą monitorującą realizację działań projektu. Projekt realizowany jest od września 2010 roku, a zakończony zostanie w czerwcu 2012 roku.
W środę, 21 września goście wraz z nauczycielami oraz dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 1 złożyli wizytę w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śl. gdzie zostali przyjęci przez pana wiceprezydenta Dariusz Szymczaka. Pan Szymczak zapoznał gości z historią oraz aktualnymi informacjami dotyczącymi miasta Wodzisławia oraz jego mieszkańców. Po wizycie w urzędzie nastąpiły krótkie odwiedziny i zwiedzanie najstarszego kościoła znajdującego się w Wodzisławiu Śląskim – kościoła ewangelickiego przy ulicy Minorytów. Około godziny 11 goście wraz z dyrekcją i nauczycielami udali się do auli Zespołu Szkół Nr 2, gdzie oczekiwała na nich cała społeczność uczniowska szkoły podstawowej. Nasi uczniowie przygotowali godzinny program, w którym zaprezentowali gościom nasz region, nasz kraj oraz pochwalili się swoją znajomością języka angielskiego. Odbyło się także spotkanie dotyczące dotychczasowej realizacji oraz zaplanowania kolejnych zadań projektu „E – magazine.” W tym dniu goście z krajów partnerskich mieli jeszcze okazję zobaczyć prawie każdy zakątek naszej szkoły oraz poznać bliżej niektórych jej uczniów, zwiedzić najciekawsze miejsca Wodzisławia Śląskiego oraz zakosztować dań typowych dla śląskiej kuchni. W kolejnych dniach pobytu w Polsce partnerzy zobaczyli i zwiedzili pałac, park i skansen w Pszczynie, muzeum browaru w Żywcu oraz kopalnię srebra i sztolnię w Tarnowskich Górach. Wizyta pozwoliła na dokładny monitoring realizowanych zadań, jak również na zacieśnienie kontaktów pomiędzy nauczycielami co ma służyć lepszej współpracy podczas dalszej realizacji zadań projektu.
VIDEO KONFERENCJA POMIEDZY SZKOŁAMI PARTNERSKIMI
W czwartek 27.10.2011 w godzinach 10.30 – 12.30 odbyła się w naszej szkole video konferencja pomiędzy uczniami klasy VI Szkoły Podstawowej Nr 1, a uczniami szkół partnerskich z Islandii, Słowacji i Hiszpanii. Uczniowie rozmawiali ze sobą poprzez program Skype, a celem rozmów było przede wszystkim bliższe zapoznanie się uczniów oraz nawiązanie znajomości. Zarówno uczniowie SP jak i uczniowie zagraniczni byli bardzo zadowoleni z konferencji i mówią, że chętnie powtórzyli by ją w przyszłości. Video konferencja pomiędzy uczniami była jednym z zadań realizowanego przez szkołę projektu E-magazine w ramach programu Comenius.
WIZYTA W SŁOWACJI
W dniach 1-4 czerwca 2012 odbyła się wizyta przedstawicieli ZS nr 2 w Słowacji. W spokaniu uczestniczyły pani dyrektor Danuta Paszylka oraz szkolny koordynator projektu „E-magazine” pani Anna Kowalska. Wizyta dotyczyła podsumowania dwuletniej współpracy w ramach programu Comenius pomiędzy szkołami z Słowacji, Islandii, Hiszpanii i Polski. Celem wizyty było przede wszystkim podsumowanie osiągnięć projektu E-magazine oraz ostateczne zaakceptowanie produktu końcowego w postaci bloga internetowego (http://www.comenius-e-magazine.blogspot.com). Poza spotkaniem roboczym, które miało miejsce w szkole w Trakovicach, nauczyciele mieli okazję poznać od kuchni produkcję słowackiej ceramiki – od lepienia produktów po wypalanie i ozdabianie, zwiedzić stary młyn wodny oraz galerię sztuki prymitywnej, a także pospacerować po uzdrowiskowej miejscowości Piešťany. Zwiedzaniu towarzyszyła ciągła wymiana doświadczeń zawodowych pomiędzy nauczycielami z krajów partnerskich. Współpraca w ramach programu Comenius dała uczniom i nauczycielom ZS nr 2 wiele satysfakcji i nowych doświadczeń. Zarówno podczas wizyt monitorujących, internetowej wymiany maili jak i poprzez zapoznawanie się z kolejnymi zadaniami projektu zamieszczanymi na blogu E-magazine nauczyciele i uczniowie mieli okazję poznać dokładniej kultury krajów partnerskich, co było głównym założeniem projektu. Nauczyciele i uczniowie poznali ludzi o kulturze zupełnie odmiennej od polskiej lecz nie było to przeszkodą w znalezieniu wspólnego języka, by razem realizować projekt E-magazine.
Koordynator projektu: Anna Kowalska