Osiągnięcia:
Zdjęcia z uroczystościi:
przemarsz do kościoła,
uroczystość w kościele WNMP,
uroczystości w WCK,
obchody w szkole
Prasa o nas:
Filmiki:
wymarsz ze szkoły
odsłonięcie tablicy
Piątek, 26 października 2012 r., był dniem wyjatkowym dla całej społeczności Zespołu Szkół nr 2 w Wodzisławiu Śląskim. O godz. 13.30 rozpoczęły się uroczystości jubileuszu 90-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 i nadania imienia Gimnazjum nr 1, do których dyrekcja, grono pedagogiczne, uczniowie i rodzice przygotowywali się blisko pół roku.
Przygotowania do wielkiej uroczystości rozpoczęły się od podziału zadań. Poszukiwano byłych pracowników i uczniów Jedynki, zajmowano się przygotowaniem poszczególnych części uroczystości, a uczniowie szkoły podstawowej rozpoczęli wśród rodziny, sasiadów i znajomych projekt „Przede mną tu się uczyli, czyli poszukiwany, poszukiwana….”. Intensywność przygotowań wzrosła tuż po zakończeniu wakacji i rozpoczęciu roku szkolnego. Zarówno młodsze dzieci, jak i gimnazjaliści dowiadywali się coraz więcej o patronce obu szkół – Marii Skłodowskiej-Curie oraz o historii Szkoły Podstawowej nr 1. Służyły temu codzienne audycje nadawane przez radiowęzeł, gazetki, które pojawiły się na korytarzach i w klasach oraz konkursy.
W dniu uroczystości mimo wiejącego wiatru i zimna w szkole było bardzo gorąco. Cała społeczność zebrała się o godz. 13.30 na boisku szkolnym, gdzie towarzyszyła nam orkiestra górnicza KWK „Marcel”, zaproszeni goście i absolwenci. Przewodniczacy Rady Miejskiej, pan Jan Grabowiecki, przekazał uchwałę Rady nadajacą Gimnazjum nr 1 imię Marii Skłodowskiej-Curie, a nastepnie wspólnie z Prezydentem Mieczysławem Kiecą odsłonił tablicę pamiątkową w holu głównym. Potem, idąc za szkolnymi tarczami, wszyscy udali się do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny na uroczystą mszę świętą.
Udział we mszy świętej koncelebrowanej przez księdza prałata Bogusława Płonkę, księdza proboszcza Henryka Latosiego i księdza Jerzego Chybickiego był szczególnym przeżyciem. W kazaniu ksiądz Płonka mówił o roli szkoły polskiej w wychowaniu kolejnych pokoleń Polaków w duchu patriotyzmu i szacunku dla tradycji. Życzył też szkole wielu kolejnych lat pracy. Wyjątkowym momentem mszy było poświęcenie odnowionego sztandaru Szkoły Podstawowej nr 1 i przekazanie przez przedstawicieli Rady Rodziców nowego sztandaru Gimnazjum nr 1 na ręce pani dyrektor Danuty Paszylki. Młodzież, która następnie przyjęła sztandar, z dumą zaprezentowała go wszxystkim zebranym. Sztandar został też uczczony oraz w sposób symboliczny przywitał sie z pozostałymi pocztami sznadarowymi. Podczas ofiarowania uczniowie przynieśli w darach m.in. tarcze noszone przez wiele pokoleń, kroniki, które sa zapisem historii szkoły i duży ołówek z zapisem dobrych czynów na rzecz potrzebujacych, którym pomagają w ramach wolontariatu szkolnego. Uroczystościom towarzyszył Chór Kameralny „Ad Libitum” Bazyliki Narodzenia NMP w Pszowie pod dyrekcją absolwentki szkoły, pani Izabelli Zieleckiej-Panek, a chór uczniowski odśpiewał nowy hymn szkoły.
Po mszy świętej pod wodzą orkiestry górniczej odbył się przemarsz do Wodzisławskiego Centrum Kultury, gdzie miała miejsce część oficjalna obchodów. Nauczyciele i uczniowie serdecznie powitali wszystkich zaproszonych gości – władze miasta z prezydentem Mieczysławem Kiecą i wiceprezydentem Eugeniuszem Ogrodnikiem, posłów, duchownych, dyrektorów wodzisławskich placówek oświatowych i innych placówek miejskich, rodziców, uczniów i absolwentów. Miło nam było również gościć przyjaciół ze szkoły partnerskiej w Starym Jicinie oraz delegację z francuskiego miasta partnerskiego Sallaumines.
Uroczystość w WCK przebiegła pod znakiem wspomnień, czemu służyła prezentacja dotycząca 90-letniej historii Szkoły Podstawowej nr 1. Szczególnych wzruszeń dostarczyła rozmowa z najstarszymi absolwentami szkoły – Panią Anastazją Kałużą, Panem Józefem Kałużą i Panią Eufemią Siupką. Opowiadane przez nich historie o szkole z lat 30. XX wieku, anegdoty, a także zaśpiewana piosenka przybliżyły naszym obecnym uczniom dawne czasy, a u absolwentów wywołały zadumę i uśmiech na twarzach. Po wspomnieniach pierwszych absolwentów przyszedł czas na część związaną z nadaniem imienia Marii Skłodowskiej-Curie Gimnazjum nr 1. Podczas niej miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów oraz wystąpienia Pani Dyrektor i zaproszonych gości. Kolejnych emocji przysporzył zebranym występ chóru „Ad Libitum” oraz przygotowana przez uczniów i naczycieli inscenizacja pokazujaca życie patronki szkoły. Po podróży w przeszłość związaną z historią Marii Skłodowskiej-Curie uczestnicy uroczystości mogli cieszyć ucho śpiewem Katheriny (pani Katarzyny Gojny, absolwentki szkoły).
Po uczcie dla ducha przyszedł czas na ucztę dla ciała. Zaproszeni goście i absolwenci udali się do budynku szkoły, gdzie czekał na nich poczęstunek i miłe rozmowy z kolegami, koleżankami i nauczycielami sprzed lat. Wszyscy mieli także możliwość zwiedzić szkołę, zobaczyć, jak są wyposażone obecnie pracownie, spróbować swoich sił przy tablicach interaktywnych i obejrzeć wystawę dotyczącą projektów, w jakich szkoła brała udział. Szczególną podróżą w przeszłość była wystawa pokazująca historię szkoły i stare szkolne kroniki. Poszukiwanie siebie na dawnych zdjęciach przyniosło absolwentom wiele radości. Z rozrzewnieniem wspominali dawne czasy, nauczycieli, wycieczki i lekcje. Może za 10 lat będzie czas na kolejne spotkanie?
Wszystkim biorącym udział w uroczystościach i wspierającym je serdecznie dziękujemy.