Osiągnięcia:
Od 12 do 19 maja miała miejsce polsko-niemiecka wymiana szkolna młodzieży Szkoły Podstawowej nr 1 w Wodzisławiu i Carl-Orff-Gymnasium Unterschleißheim. Po październikowej wizycie uczniów wodzisławskiej Jedynki w Niemczech przyszedł czas na rewizytę i wspólny program w Polsce. Spotkanie realizowane było w ramach projektu „Zachować Pamięć” dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Uczniowie spędzili razem intensywny czas w Wodzisławiu, Oświęcimiu i Krakowie, podejmując trudne tematy Marszu Śmierci, Holocaustu i pamięci o wydarzeniach II wojny światowej. W Wodzisławiu młodzież wzięła udział w grze miejskiej śladami Marszu Śmierci oraz spotkała się z organizatorem corocznego Rajdu śladami Marszu Śmierci – panem Janem Stolarzem i uczestnikami rajdu. Miała też okazję zobaczyć wywiad ze świadkiem historii – Michałem Salomonovicem, którego historię uczniowie poznali jesienią podczas zwiedzania obozu w Flossenburgu.
Młodzi ludzie spędzili 2 dni w Oświęcimiu, odwiedzając wspólnie miejsce pamięci – były obóz koncentracyjny Auschwitz, gdzie razem zapalili znicz upamiętniający ofiary. Wizyta w byłym obozie koncentracyjnym, emocje i wspólne rozmowy temu towarzyszące były mocnym punktem programu wymiany. Młodzież sporo pracowała w grupach mieszanych, brała udział w warsztatach w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau i zwiedziła synagogę oświęcimską, poznając historię przedwojennego „Oszpicin”.
Wymiana zakończyła się wspólnym pobytem w Krakowie. Tam uczniowie mieli okazję zobaczyć Wawel, wziąć udział w grze miejskiej oraz uczestniczyć w warsztatach na temat tolerancji i warsztatach tanecznych w Żydowskim Muzeum Galicja.
Oprócz trudnych tematów młodzi Polacy i Niemcy mieli też czas na integrację, biorąc udział we wspólnym ognisku w Rodzinnym Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza” w Wodzisławiu, uczestnicząc w warsztatach kreatywności w Szkole Podstawowej nr 1 i wspólnie aranżując tekst Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa” w języku polskim i niemieckim.
Była to już trzecia polsko-niemiecka wymiana szkolna zorganizowana przez wodzisławską Jedynkę przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
mgr Justyna Orszulak