Osiągnięcia:
Drużyna „Babeczka z pączusiem wypełnionym miłością” – absolwenci Zespołu Szkół nr 2 działający w międzynarodowym programie rozwijającym kreatywność Destination Imagination – uczestniczyli w Azjatyckiej Olimpiadzie Kreatywności, która odbywała się w Pekinie 9-12 grudnia. Wynikiem jest III pozycja w klasyfikacji punktowej w kategorii wiekowej SL.
Uczniowie zmierzyli się na olipiadzie z Wyzwaniem Specjalnym, którego tematem był „Haze Crisis”, czyli smog, z którym Wodzisław walczy tak samo jak Pekin. Zadanie polegało na tym, żeby w ciągu 24 godzin stworzyć 8-minutowe przedstawienie, które pokaże zarówno zagrożenia, jakie niesie smog, próby rozwiązania problemu przez władze oraz kreatywną propozycję rozwiązania. Młodzież musiała także przygotować plakat, na którym miała pojawić się informacja o kontroli i sposobach zapobiegania smogowi. W swojej historii „Babeczka” odwołała się do działań Wodzisławia w walce ze smogiem, pokazując je chińskim ekspertom i publiczności. Młodzież zmierzyła się również z Wyzwaniem na Już, które było szybkim zadaniem konstrukcyjnym.
Udział w olimpiadzie był niesamowitym przeżyciem. Uczniowie uczestniczyli w paradzie drużyn podczas Ceremonii Otwarcia Destination Imagination China Finals oraz mogli obserwować występy chińskich i koreańskich zespołów podczas Wyzwań Drużynowych. „Byliśmy pod ogromnym wrażeniem, widząc występy chińskich drużyn. Czas, który mieliśmy okazję tam spędzić, stał się dla nas czasem niezapomnianym, pełnym wrażeń i przeżyć, a nauka i inspiracje, jakie przekazała nam Azjatycka Olimpiada Kreatywności, z pewnością przyniosą owoce w przyszłości” – mówi Magda, jedna z uczennic biorących udział w olimpiadzie. Ciekawym przeżyciem okazało się także spotkanie z Drużyną Bliźniaczą z Hangzhou Secondary Vocational and Technical School, podczas którego nawet język chiński nie był barierą! Młodzi ludzie mieli okazję porozmawiać o różnicach kulturowych oraz dostrzec wspólne pasje. Chińczycy okazali się bardzo otwarci i ciekawi. Wielokrotnie podchodzili do drużyny, prosząc o wspólne pamiątkowe zdjęcia.
Pobyt w Chinach był też okazją do zobaczenia Placu Niebiańskiego Spokoju, Zakazanego Miasta, Pałacu Letniego, Świątyni Nieba oraz Wielkiego Muru Chińskiego, który na drużynie zrobił najwieksze wrażenie. Ciekawym doświadczeniem była też jazda rykszami po dzielnicy Hutong oraz wizyta w tradycyjnym chińskim domu. Wyjątkowa okazała się także kuchnia chińska. Młodzież miała okazję spróbować słynnej kaczki po pekińsku oraz wziąć udział w tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty.
mgr Justyna Orszulak