Osiągnięcia:
8 marca w gmachu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie miała miejsce Gala Szkoły Dialogu, czyli podsumowanie program edukacyjnego Forum Dialogu, którego celem było samodzielne przygotowanie przez uczniów gimnazjów i szkół średnich projektów upamiętniających społeczność żydowską w miejscowościach, z których pochodzą.
W Gali wzięło udział ponad 1000 osób z 46 szkół całej Polski – uczniów, nauczycieli, przedstawicieli samorządu oraz zaproszonych gości. Zespół Szkół nr 2 w Wodzisławiu reprezentowany był przez grupę 13 uczniów kl. III d wraz z opiekunem projektu – panią Justyną Orszulak.
Uroczystość rozpoczęła się od przemówień wyjątkowych gości – Wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, Ambasador Izraela w Polsce Anny Azari, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, a także Henryka Wujca, przewodniczącego Rady Fundacji Forum Dialogu.
Podczas Gali uczestnicy mieli okazję zapoznać się z efektami programu. Projekty uczniowskie skupiały się nie tylko na wycieczkach po poszczególnych miejscowościach, ale także na licznych działaniach dodatkowych: spektaklach teatralnych, akcjach społecznych polegajacych na sprzątaniu starych kirkutów, tworzeniu przewodników czy spotkaniach ze świadkami historii. Działania te brały udział w konkursie na najlepszy projekt uczniowski.
Projekt „Nieistniejące Miasto – Śladami Wodzisławskich Żydów” przygotowany przez uczniów klasy IIId Gimnazjum nr 1 znalazł się w gronie finalistów, czyli najlepiej przeprowadzonych projektów! Zespół Szkół nr 2 otrzymał również tytuł „Szkoły Dialogu 2015”.
W ramach projektu gimnazjaliści przygotowali dwie wycieczki śladami wodzisławskich Żydów oraz zorganizowali Tydzień Żydowski w swojej szkole, zapoznając innych uczniów z historią Żydów w Wodzisławiu, świętami żydowskiemi, tradycyjnym jedzeniem, tańcem i językiem hebrajskim. Przygotowali też przewodnik, który można pobrać ze strony szkoły, a swoje działania promowali przez założony profil na facebooku. Udział w projekcie pozwolił uczniom przede wszystkim na odkrywanie swojego miasta i jego jego historii, a także na otworzył na inne kultury.
mgr Justyna Orszulak