Sukces na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination ImagiNation we Wrocławiu! Wróć »

Drużyna gimnazjalistów z Zespołu Szkół nr 2 w Wodzisławiu Śląskim „Babeczka z pączusiem wypełnionym miłością” w składzie: Nikola Moucka, Tomasz Niemirski, Magdalena Popiołek, Magdalena Sitko, Katarzyna Styczeń, Maciej Wyjadłowski i Julia Zielińska zajęła II miejsce podczas XI Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności Destination ImagiNation we Wrocławiu, otrzymując puchar i prawo reprezentowania Polski podczas Azjatyckiej Olimpiady Kreatywności w Chinach w grudniu 2016 r. Trenerką drużyny jest pani Justyna Orszulak.
1 kwietnia drużyna gimnazjalistów z Zespołu Szkół nr 2 w Wodzisławiu Śląskim ruszyła do Wrocławia na XI Ogólnopolską Olimpiadę Kreatywności Destination ImagiNation. W czasie weekendu młodzież miała okazję zmierzyć się z drużynami z całej Polski w Wyzwaniu Drużynowym, Wyzwaniu Bliźniaczym oraz Wyzwaniu na Już. „Babeczka…” jako Wyzwanie Drużynowe przygotowała zadanie naukowe – „Pojawiam się i znikam”. Uczniowie przeprowadzili badania na temat kamuflażu na naturze i w oparciu o ich wyniki przygotowali inscenizację z zastosowaniem kamuflażu. Przy okazji zaprezentowali swoje różnorodne talenty – tworzenie tekstów, śpiew, taniec, kreatywne budowanie scenografii czy przygotowanie rekwizytów. Dzięki udziałowi w Wyzwaniu Bliźniaczym młodzież miała okazję popracować nad zadaniem wspólnie z uczniami Gimnazjum nr 17 we Wrocławiu. Wyzwanie na Już było próbą logicznego myślenia, działania i współpracy w grupie pod presją czasu. Udział w olimpiadzie to również możliwość oglądania występów oraz wymiana doświadczeń i nawiązywanie znajomości z innymi drużynami z Polski, ale też z USA, Turcji czy Chin.
Jak przystało na drużynę, która wybrała wyzwanie naukowe, gimnazjaliści znaleźli też czas na odwiedzenie wrocławskiego ZOO, gdzie próbowali znaleźć bohaterkę swojego przedstawienia – ćmę z gatunku draconia rusina.
Udział dzieci i młodzieży z wodzisławskich szkół w XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności DI we Wrocławiu był kolejnym działaniem w ramach programu „Kraina kreatywności, kraina przedsiębiorczości – nowe spojrzenie na edukację” realizowanego we współpracy z Izbą Gospodarczą przez miasto Wodzisław Śląski. Projekt jest częścią większej filozofii działania w ramach klastra Technopolii Śląskiej.
Wodzisław Śląski jest drugim miastem w Polsce, po Wrocławiu, które postawiło na naukę kreatywności, wpisując ją jako jeden z priorytetów w nową Strategię Rozwoju Oświaty. Dzięki projektowi nauczyciele wodzisławskich szkół biorą udział w szkoleniach kreatywności, a jesienią odbył się I Wodzisławski Festiwal Kreatywności, w którym drużyna Gimnazjum nr 1 zajęła I miejsce, wygrywając tym samym wyjazd na olimpiadę do Wrocławia, co stało się motywacją do intensywniejszej pracy w programie.
Program Destination ImagiNation zakłada rozbudzanie kreatywności przez rozwijanie naturalnych zdolności i talentów dzieci oraz poszukiwanie różnych, nie zawsze oczywistych, rozwiązań danych problemów zgodnie z mottem: „Patrz tam gdzie inni patrzą i zobacz to, czego inni zobaczyć nie potrafią”. Gimnazjalistom z wodzisławskiego Zespołu Szkół nr 2 to się udało!

mgr Justyna Orszulak