Nasi uczniowie na Europejskiej Konferencji Młodzieży Wróć »

W dniach 4 – 6 maja sześciu  uczniów naszej szkoły (Adam Czarnecki, Kamil Dymek, Beniamin Adamski, Szymon Kubica, Mikołaj Komorowski, Szymon Zembrzycki) uczestniczyło w I Europejskiej Konferencji Młodzieży w Gladbeck – mieście partnerskim Wodzisławia Śl.  Oprócz grupy z Polski w Sali Ratuszowej pojawiła się z młodzież z partnerskich miast z Francji i Austrii. Tematem konferencji była Unia Europejska. Głównymi prowadzącymi byli trenerzy fundacji Friedricha Eberta.  Uczniowie mieli okazję wziąć udział w zadaniach mających na celu przybliżenie historii Unii Europejskiej, przedstawianie swoich poglądów dot. obecnej sytuacji Unii.  W grupach międzynarodowych uczniowie prezentowali swoją wizję Unii w przyszłości. Młodzież szlifowała również język angielski, gdyż był on językiem obowiązującym na konferencji. Zastosowano ciekawe metody pracy, które  w sposób zabawowy wprowadzały w poważny świat polityki, sprawdzały wiedzę uczniów, równocześnie pozwalając na jej uzupełnienie.  Na uwagę zasługuje gościnność z jaką uczestnicy konferencji zostali przyjęci przez stronę niemiecką. Młodzież niemiecka zadbała o dobre samopoczucie gości. Zaproszenie do klubu młodzieżowego dodatkowo wpłynęło na integrację między uczestnikami, a  śpiewanie karaoke wprawiło wszystkich w doskonały nastrój i dodatkowo jednoczyło. Organizatorzy zadbali również o to, by pokazać Gladbeck z jego urokliwymi miejscami, w których mieszkańcy wypoczywają – olbrzymi park i piękny zamek.

mgr Joanna Mrozek