Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Wróć »

„Zachowałam się jak trzeba” – słowa Danuty Sidzikówny pseudonim „Inka” stały się motywem przewodnim apelu przygotowanego przez uczniów klasy II c gimnazjum oraz klasy I szkoły podstawowej. W ten sposób chcieli uczcić pamięć tych, których współcześnie nazywamy Żołnierzami Wyklętymi, a którzy po latach zapomnienia mogą stać się inspiracją dla współcześnie żyjących. Czyż Inka, siedemnastoletnia sanitariuszka, która poświęciła swe młode życie dla ojczyzny, nie zasługuje na naszą pamięć? Fałszywie oskarżona, brutalnie przesłuchiwana, nękana fizycznie i psychicznie nie zawiodła. ZACHOWAŁA SIĘ JAK TRZEBA. Nie dała się złamać i nie wydała swych współbraci, bo nigdy nie myślała o osobistych korzyściach. Dla niej dobro Polski było najwyższą wartością. Fakt, że widownia obejrzała tę inscenizację w wielkim skupieniu, jest chyba najlepszą recenzją. Dziękujemy naszym artystom.

mgr Anna Kołakowska