Nasi gimnazjaliści posłami XXIII sesji sejmu Dzieci i Młodzieży Wróć »

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku, w ramach nowej edycji SDiM, ogłaszany jest konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu SDiM odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka. W przygotowaniach XXII sesji SDiM uczestniczą MEN, ORE o Instytut Pamięci Narodowej.

W tym roku odbyła się się już XXIII edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży, w której jako młodzi parlamentarzyści w sejmowych ławach zasiedli Liwia Chełminiak i Paulina Golińska z klasy IIIa oraz Jakub Durczok i Jakub Salah-Alldin z klasy IIIc.
Tematem tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży była „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.
Za wysiłek włożony w przygotowanie projektu oba zespoły w nagrodę pojechały do Warszawy, by 1 czerwca jako posłanki i posłowie wziąć udział w obradach sejmowych. Wydarzenie to co roku relacjonują wszystkie najważniejsze media.
Dodatkowo nasi uczniowie mieli okazję spotkać się z przedstawicielami klubów poselskich oraz zwiedzić stolicę.

Jakub Durczok, jako jeden z nielicznych spośród 460 posłów, miał również możliwość wygłoszenia krótkiego przemówienia z mównicy sejmowej (https://www.youtube.com/watch?v=ElQ5J2sIB_I).

Uczniom gratulujemy! Być może to dopiero początek ich przygody z polityką przez duże „P”

SDIM 1 SDIM2 SDIM3 SDIM4 SDIM5 SDim6

mgr Dominika Kasprzyk