XVIII Wojewódzki Indywidualny Konkurs z Fizyki dla Gimnazjum Wróć »

25 maja w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbył się finał XVIII Wojewódzkiego Indywidualnego Konkursu z Fizyki dla Gimnazjum.

Do finału zakwalifikowali się uczniowie: Dawid Stużyński (1b), Kacper Pluta (1c), Emilia Kuczera (2e) i Michał Bożek (2e).

W pierwszym etapie uczniowie musieli rozwiązać test złożony z 10 zadań zamkniętych, w drugim etapie 3 zadania –  rachunkowe, problemowe i doświadczalne, natomiast finał okazał się wyzwaniem – każdy z uczestników przygotowywał „Model naukowy” nazywany doświadczeniem fizycznym lub zabawką fizyczną wraz z prezentacją multimedialną i elektronicznym opisem budowy modelu, zasad działania, praw fizycznych, według których działa oraz znaczeniem dla nauki i człowieka. Dawid Stużyński zbudował „Płuca z balonów”, Kacper Pluta zaprezentował „Rakietę wodną”, Emilia Kuczera zbudowała i opisała „Silnik Stirlinga”, natomiast Michał Bożek skonstruował „Poduszkowca” i „Balonik odrzutowy”, jednak z przyczyn niezależnych od siebie, nie mógł wziąć udziału w finale we wskazanym terminie.

Uczestnicy wspaniale poradzili sobie z prezentacją swoich modeli przed zgromadzoną publicznością i prawidłowo odpowiadali na pytania licznego jury, w skład którego wchodzili m.in.: prof. dr hab. Władysław Borgieł (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr Joachim Gmyrek (Politechnika Śląska w Gliwicach) oraz Urszula Woźnikowska – Bezak (Prezes Stowarzyszenia „Z Nauką w Przyszłość”).

Po zakończonej prezentacji swoich modeli, uczestnicy konkursu wzięli udział w pokazie doświadczeń z kamerą termowizyjną i suchym lodem.

Wyniki konkursu: Dawid Stużyński został laureatem I miejsca, zaś Kacper Pluta laureatem III miejsca w zakresie klas pierwszych, natomiast Emilia Kuczera otrzymała dyplom finalistki w klasyfikacji klas drugich. Wszystkim uczniom gratulujemy osiągniętych wyników i dziękujemy za zaangażowanie i ciężką pracę podczas przygotowań do konkursu!
Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem Pani Michaliny Gardzielik – nauczycielki fizyki

DAWID EMILIA GŁÓWNE KACPER Płuca z balonów POKAZ Rakieta wodna Silnik Stirlinga WYNIKI

mgr Michalina Gardzielik