Uczniowie naszego gimnazjum posłami XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży Wróć »

Sejm Dzieci i Młodzieży to prestiżowy, ogólnopolski projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku, w ramach nowej edycji SDiM, ogłaszany jest konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu SDiM odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka. W tej edycji jako młodzi parlamentarzyści w sejmowych ławach zasiądą uczniowie naszego gimnazjum: Paulina Golińska i Liwia Chełminiak  z klasy IIIa oraz Jakub Durczok i Jakub Salah-Alldin z klasy IIIc. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne.
Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Oba zespoły włożyły ogrom pracy w realizację tematu, na miejsce dekomunizacji wybierając osiedle XXX-lecie PRL ( dziewczynki) i ulicę Armii Ludowej ( chłopcy). Lokalni bohaterowie, których wybrali uczniowie to doktor Józef Tumułka i Konrad Hejna. W ramach projektu powstała postać doktora Tumułki, kilkaset ulotek, strony na facebooku. Uczniowie przeprowadzili ankiety wśród mieszkańców naszego miasta, a chłopcy dodatkowo prelekcję w zaprzyjaźnionym gimnazjum. Zaangażowanie i pomysłowość naszych uczniów docenili historycy z IPN-u, wysoko oceniając wykonane przez nich zadania.  Oba zespoły na 29 możliwych do uzyskania punktów otrzymały  odpowiednio 27 i 26 punktów, pokonując w rezultacie ponad 290 zespołów z całej Polski ( w tym aż 39 duetów z samego województwa śląskiego!). Tym samym Paulina, Liwia, Jakub i Kuba zostali wybrani do grona 460 młodych posłanek i posłów, reprezentujących młodzież podczas obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2016 w Warszawie. Oba zespoły pracowały pod okiem p. Kasprzyk, chłopcy korzystali dodatkowo ze wsparcia p. Kołakowskiej. Obu zespołom serdecznie gratulujemy i czekamy na relację z obrad sejmowych!

mgr Dominika Kasprzyk