Co tam Panie w polityce? Wróć »

Odpowiedz na to pytanie doskonale znają uczniowie naszego gimnazjum Karolina Bąk ( IIa) oraz Artur Markiel ( IIIa), którzy zostali laureatami konkursu Wszechnicy Sejmowej i w nagrodę pojechali do Warszawy by zasiąść w sejmowych ławach jako posłowie XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodziezy.

Ponizej relacja Artura z pobytu w stolicy:

31.05.2016 rankiem około godz.7:45 wyjechaliśmy z Katowic autokarem. Dojazdem do Warszawy oraz opieką nad nami zajęło się Kuratorium Oświaty w Katowicach. Na miejscu byliśmy około godziny 13:00. Zostaliśmy zakwaterowani w hotelu Aramis w trzyosobowych pokojach. Tam też otrzymaliśmy materiay z Sejmu , prezenty od Rzecznika Praw Dziecka  oraz kanapki.

Około godziny 16:00 wyruszyliśmy wraz z przewodnikiem zwiedzać miejsca pamięci w Warszawie . Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc: warszawską starówkę, kolumnę Zygmunta, Cmentarz Powązkowski, katedrę Jana Chrzciciela, pomnik warszawskiej syrenki, pomnik powstania warszawskiego, ambasady obcych państw, miejsca walk powstańczych, grób bł. ks. Jana Popiełuszki i pomnik małego powstańca.

01.06.2016 czyli w Dzień Dziecka pojechaliśmy do Sejmu.

Tam w sali kolumnowej spotkaliśmy się z przedstawicielami klubów poselskich. Każdy klub poselski dysponował swoim stoiskiem. Kluby rozdawały młodym posłom i posłankom najróżniejsze prezenty od smyczy, reklamówek, długopisów i notesów z logami partii politycznych po książki, baloniki, linijki itd. Klub poselski Kukiz’ 15 zorganizował konkurs wiedzy o społeczeństwie. Najpierw przeprowadził eliminacje polegające na rzuceniu pytania w tłum chętnych do wzięcia udziału w konkursie. Osoba, która pierwsza odpowiedziała poprawnie mogła znaleźć się w gronie 15 konkursowiczów. Nagrodą główną był album oraz medal (limitowane edycje), a pozostałymi nagrodami były m.in. książki z podpisem Pawła Kukiza. Taką właśnie książkę wygrał Artur Markiel. W tym samym czasie Karolina Bąk miała okazje zobaczyć przewodniczącego PSL-u, który przyszedł przywitać się z młodymi posłami przy stoisku PSL-u.

Około godziny 10:00 rozpoczęło się posiedzenie XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży. Głos zabrali: Marek Kuchciński ( Marszałek Sejmu RP), Anna Zalewska (Minister Edukacji Narodowej), Marek Michalak ( Rzecznik Praw Dziecka), Łukasz Kamiński (Prezes Instytutu Pamięci Narodowej), Rafał Grupiński (Przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży), Sławomir Kuligowski (Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji), oraz wielu posłów XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży. Minister edukacji narodowej p. Anna Zalewska odpowiadała na pytania posłów oraz odnosiła się do ich późniejszych wypowiedzi.

Do uchwały XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży zostało zgłoszonych wiele poprawek, które zostały poddane pod głosowanie.

Ostateczna wersja uchwały oraz sprawozdanie stenograficzne ( czyli dokładny opis posiedzenia wraz z wypowiedziami mówiących i zestawieniem proponowanych poprawek) dostępne są na stronie internetowej: https://sdim.sejm.gov.pl/sdim_2016.nsf/downloads.xsp

sdim1 sdim2 sdim3 sdim4

mgr Dominika Kasprzyk