Karolina Bąk i Artur Markiel posłami XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży Wróć »

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku, w ramach nowej edycji SDiM, ogłaszany jest konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu SDiM odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka. W przygotowaniach XXII sesji SDiM uczestniczą MEN, ORE oraz po raz pierwszy Instytut Pamięci Narodowej. W tym roku odbędzie się już XXII edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży. W tej edycji jako młodzi parlamentarzyści w sejmowych ławach zasiądą uczniowie naszego gimnazjum: Karolina Bąk z klasy IIa oraz Artur Markiel z klasy IIIa. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu były miejsca pamięci jako materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości. Karolina i Artur wzięli pod lupę pomnik w Bluszczowie, upamiętniający zwycięską ofensywę powstańców śląskich w bitwie nad Olzą. Uczniowie przeprowadzili dwie ankiety, badające poziom wiedzy mieszkańców naszego regionu na temat tego zabytku oraz podjęli szereg działań mających na celu  rozpowszechnienie informacji na temat miejsca pamięci narodowej, jakim jest pomnik w parku Olszynka. W ramach projektu powstał piękny plakat oraz kilkaset ulotek opisujących to piękne i ważne dla naszej narodowej tożsamości miejsce. Zaangażowanie i pomysłowość naszych uczniów docenili historycy z IPN-u, wysoko oceniając wykonane przez nich zadanie. W rezultacie Karolina i Artur pokonali prawie 400 zespołów z całej Polski i zostali wybrani do grona 460 młodych posłanek i posłów, reprezentujących młodzież podczas obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2016 w Warszawie. Uczniowie zrealizowali projekt dzięki merytorycznemu wsparciu Muzeum w Wodzisławiu, Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, Pana Daniela Jakubczyka – wójta gminy Gorzyce oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Powstaniec Śląski”. Karolinie i Arturowi gratulujemy oraz czekamy na ich relację z obrad sejmowych!

getattach,mid,46535,mpid,8,min,1,uid,778a0fd5d3810c16 th

mgr Dominika Kasprzyk