„OBYCIE UMILA ŻYCIE”, czyli z kulturą za pan brat Wróć »

Wrzesień:  podsumowanie realizacji projektu przez uczniów szkoły podstawowej

Celem  całorocznych zajęć jest propagowanie zasad kulturalnego zachowania uczniów w sytuacjach dnia codziennego, ze szczególnym uwzględnieniem życia szkoły. Hasłem września były „Pożegnania powitania”. W tym miesiącu  nacisk  położyliśmy na mówienie  „Dzień dobry” i „Do Widzenia”, z zachowaniem właściwej postawy. W klasach odbywały się pogadanki, czytaliśmy fragmenty  literatury przedmiotu, np. książki Grzegorza Kasdepke pt. „Bon czy Ton. Savoir – vivre dla dzieci”, odgrywane były scenki dramowe, oglądane prezentacje. Poskutkowało. Pani recepcjonistka Mariola, pytana, czy przy wejściu i wyjściu ze szkoły uczniowie mówią Dzień dobry i Do widzenia przyznała, że prawie wszyscy. Jej słowa potwierdza  pani higienistka. Nauczyciele również zauważyli poprawę w tej kwestii. Mamy nadzieję, że odniesiony skutek będzie trwały, podobnie jak używanie innych „magicznych” słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Znalazły się one na drzwiach każdej sali lekcyjnej, wpisane w sylwetkę  magicznego klucza, który otwiera ludzkie serca. Można też zinterpretować je jako podstawowe słowa kluczowe dla kulturalnego człowieka.  Będziemy się starali nabytą wiedzę i umiejętności utrwalać i poszerzać w kolejnych miesiącach.

DSC06756 DSC06757 DSC06758 DSC06759 DSC06762 DSC06764 DSC06766

mgr Iwona Warzecha