Z wizytą w gliwickiej palmiarni Wróć »

Kolejny raz odwiedziliśmy Palmiarnie Miejską w Gliwicach, która jest ośrodkiem popularyzacji wiedzy o florze i faunie z innych stref klimatycznych. To niepowtarzalna lekcja botaniki. W czasie zwiedzania przewodnik omawia grupę roślin przyprawowych i sukulentów oraz rodziny bambusów i palm. Dzieciom i młodzieży umożliwia zdobycie wiedzy w sposób znacznie ciekawszy niż ze szkolnych podręczników. Toteż co roku zachęcamy młodzież klasy pierwszej o profilu ekologicznym do uczestniczenia w lekcji na żywo.  Całość zajęć odbywa się w 4 pawilonach tematycznych, gdzie panują różne temperatury, wilgotności i zapachy, – przez chwilę można naprawdę poczuć się jak w dżungli czy na meksykańskiej pustyni.

Co roku gliwicka kolekcja wzbogacana jest o nowe, ciekawsze okazy flory i fauny. W przeszklonym pawilonie na ok. 2 tyś. m2 powierzchni zgromadzono prawie 6 tysięcy okazów egzotycznych roślin – rosną tu banany, mandarynki, kwitną kwiaty. Tylko tu można zobaczyć budowę anatomiczną palm, bambusów i sukulentów.

Zdjęcie0436 Zdjęcie0440

mgr Barbara Wróbel