Śląsk bez granic – rewizyta – Przeworno 2014 Wróć »

W czerwcu 2014 uczniowie Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śl. w ramach projektu Śląsk bez granic rozpoczęli współpracę z młodzieżą z Publicznego Gimnazjum w Przewornie. W związku z tym w naszej szkole gościliśmy młodzież z Przeworna. 31.10.2014 grupa uczniów z G1 biorących udział w projekcie wymiany międzyszkolnej pojechała z rewizytą do Publicznego gimnazjum w Przewornie.

Celem naszych spotkań jest integracja młodzieży z dwóch różnych terenów Śląska – Górnego i Dolnego, a przede wszystkim burzenie stereotypów i granic rzekomo dzielących oba regiony. W czasie dwóch spotkań, które miały już miejsce, uczniowie obu szkół przełamywali terytorialne bariery, nawiązywali kontakty i przyjaźnie. Poznawali pracę dwóch różnych co do ilości oddziałów placówek gimnazjalnych, ich funkcjonowanie oraz specyfikę regionu, w którym się uczą i mieszkają. Zapoznawali się z tradycjami, zwyczajami, gwarą, kulturą oraz mentalnością mieszkańców obu regionów Śląska.

Społeczność gimnazjalna z Przeworna jest niezwykle gościnna, dlatego bez wahania można powiedzieć, że czuliśmy się u nich jak u siebie. Początek spotkania uświetniły wspomnienia z czerwcowego spotkania w Wodzisławiu – odbyła się projekcja zdjęć prezentujących pracę uczniów obu szkół. Następnie gimnazjaliści z Przeworna zaskoczyli nas recytacją wierszy pani Hani Goszyc. Był to niezwykły moment, a sama autorka tekstów bardzo się wzruszyła. Po słodkim poczęstunku, „pogaduchach” i ploteczkach, uczniowie przystąpili do działań. Zapoznali się z istotą i funkcjonowaniem placówki, zwiedzili szkołę, a następnie porównywali pracę obu szkół. Po zakończeniu pracy, wyruszyliśmy na spacer do zamku, który pochodzi z XVI wieku i znajduje się w przepięknym parku, który dzięki specyfice pory roku, oplatały wszelakie barwy jesieni. Zwiedziliśmy też teren placówki z zewnątrz.

Po powrocie do szkoły uczniowie pracowali w grupach mieszanych i tworzyli wierszyki na temat naszej gimnazjalnej współpracy. Po prezentacji artystycznej twórczości udaliśmy się wspólnie na obiad.

Kolejnym etapem naszych działań była wizyta we Wrocławiu – stolicy Dolnego Śląska, gdzie, idąc tropem wrocławskich krasnali, zapoznaliśmy się z historią, architekturą oraz zabytkami miasta.

Spotkanie w Przewornie przebiegło w przemiłej atmosferze. Uczniowie w dobrych humorach chętnie pracowali i zdobywali nową wiedzę, a nad wszystkim czuwała piękna, słoneczna pogoda. Przed nami jeszcze spotkanie podsumowujące nasz projekt, a tymczasem serdecznie dziękujemy naszym przyjaciołom z Publicznego Gimnazjum w Przewornie za gościnność i wspaniałą atmosferę.

mgr Hanna Goszyc

HG55 HG56 HG57 HG58