Wyjątkowa podróż uczniów SP1 do Francji Wróć »

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 wzięli udział w wycieczce objazdowej zorganizowanej razem z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim w ramach projektu edukacji globalnej. W projekcie bierze udział kilkanaście krajów. Tematy pdejmowane w ramch edukacji globalnej, to m.in. środowisko, zrównoważony rozwój, kwestie migracji, klimatu i relacji międzynarodowych.

Jedynka została zaproszona do projektu dzięki współpracy pani Mireli Pogody i nauczycieli II LO i LSP w Wodzisławiu Śląskim. Już w ubiegłym roku szkolnym uczniowie SP1 spotykali się z licealistami podczas warsztatów z elementami wykładu z zakresu Edukacji Globalnej w ramach STUDACT – międzynarodowego projektu badawczego, dotyczącego edukacji globalnej i szeroko rozumianego zaangażowania młodych ludzi w globalne problemy.

W ramach projektu edukacji globalnej uczniowie mogli poznawać europejskie dobra kultury, przyrodę i realia krajów europejskich. Mieli okazję stosowania języka obcego (j. francuski, j. angielski) w kontakcie z cudzoziemcami oraz poznawać historię, geografię, zabytki architektoniczne i zwiedzić ciekawe miejsca. Wyjazd miał na celu budzenie pasji i zainteresowań poznawczych przez wielokierunkowe, emocjonalne i aktywne zaangażowanie,

Podczas tygodnia grupa odwiedziła Paryż, Giverny, Deauville i Trouville, Etretat, Mont Saint Michel, Saint Malo, Rouen, Caen, Blois i Wersal. Uczniowie spacerowali po klifach i plażach Normandii i Bretanii, zobaczyli jeden z zamków nad Loarą oraz najsłynniejsze dzieła sztuki zgromadzone w Luwrze, Muzeum d’Orsay i d’Orangerie, w Wersalu, opactwie Saint Michel i na zamku w Blois. Pani Pogoda była pilotem, przewodnikiem i tłumaczem podczas wyjazdu.

Wyjątkowym przeżyciem na koniec wyjazdu była wędrówka na wieżę Eiffla o zmierzchu i rejs po Sekwanie. Wycieczka była intensywna i wymagała sporo wysiłku, ale przyniosła mnóstwo niezapomnianych wrażeń i edukacyjnej wiedzy.