Dzień Gwary w naszej szkole Wróć »

21 maja 2024r. w naszej szkole odbył się Dzień Gwary. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz nasi goście mogli uczestniczyć w spotkaniu ze śląską tradycją i kulturą. Gwara oraz tradycje są podstawowymi elementami kultury śląskiej. To właśnie dzięki nim, każda Ślązaczka i każdy Ślązak pamięta o swoim pochodzeniu i korzeniach.

Elementami obchodów Dnia Gwary stały się dwa występy teatralne zaprezentowane przez uczennice Szkoły Podstawowej nr 21 oraz uczniów PCKZiU. O oprawę muzyczną zadbała klasa IVa z utworem “Poszła Karolinka”. Na koniec, swój śląski akcent zaprezentował uczeń klasy VIII, recytując jeden z najpopularniejszych wierszy J. Tuwima.

Szkolną aulę przystroiły prace plastyczne, które powstały w oparciu o miejscowe legendy spisane w książce „W legendach tworzymy Wodzisław”. Autorami dzieł sztuki byli uczniowie naszej Jedynki. Dziękujemy również Zespołowi Pieśni i Tańca “Vladyslavia” za udostępnienie ludowych, śląskich strojów, które uczniowie mogli podziwiać wchodząc na aulę.

Obchody Dnia Gwary zakończyły się poczęstunkiem – kluski, modro kapusta, rolady i kołocz smakowały wszystkim. Dziękujemy PSS Społem Panu Prezesowi Tomaszowi Szczotokowi oraz Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego Tomaszny za wsparcie przy organizacji śląskiego obiadu. Dziękujemy również Paniom z Wodzisławskiego Uniwersytetu III Wieku i wspaniałym Asikom z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Klasa dla ASA za udział w naszej imprezie oraz za nieocenioną pomoc w przygotowaniu śląskich klusek. Bez was nie dalibyśmy rady!

Dzień Gwary stał się owocnym zwieńczeniem projektu “Razem dla naszej małej ojczyzny”. Projekt był realizowany po raz pierwszy, ale mamy nadzieję na jego kontynuację i dalszą współpracę.

Przejdź do paska narzędzi