„Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę.” Wróć »

15 lutego 2023 roku klasa VII a z SP 1  uczestniczyła w wycieczce do Krakowa. Był to główny punkt realizowanego przez uczniów projektu „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę.”

           Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, uczestnicy kroczyli śladami historii narodu żydowskiego. Wszystko zaczęło się od warsztatów w Muzeum Galicja w Krakowie, które rozpoczęły się od wprowadzenia w tematykę historii i kultury żydowskiej. Następnie uczniowie podzieleni na trzyosobowe grupy opracowywali wylosowane zagadnienia. Dotyczyły one między innymi postaci i  miejsc związanych z narodem żydowskim. Pojawił się także  temat holokaustu. Następnie uczniowie  udali się na spacer po Kazimierzu. Mieli okazję zobaczyć synagogi (Remuh, Stara), kamieniczki, miejsca pamięci oraz przepiękny, kazimierski rynek. Była też okazja do wysłuchania ciekawych opowieści i anegdot oraz spotkania z przedstawicielami narodu żydowskiego w ich tradycyjnych strojach.

            Dla uczniów było to nowe doświadczenie. Mieli okazję przekonać się, że mimo odmienności i różnorodności wszyscy jesteśmy tacy sami. Nieważne,  kto w co wierzy, jak się ubiera, gdzie mieszka, co lubi – WSZYSCY JESTEŚMY RÓWNI. Z takim przekazem siódmoklasiści  wrócili do  Wodzisławia.

Anna Kołakowska

Przejdź do paska narzędzi