Lekcja historii Wróć »

19 października 2021 r. na cmentarzu parafialnym w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Pszowskiej odbyła się uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. sierż. Wiktora Brachmańskiego znakiem pamięci „Tobie Polsko” zorganizowana przez  Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. W wydarzeniu wzięli udział członkowie rodziny zmarłego powstańca, przedstawiciele władz miasta , harcerze oraz nasi uczniowie z klasy VIII a.

Dla młodego pokolenia była to lekcja żywej historii. Młodzież szkolna  usłyszała wspomnienia wnuków Wiktora Brachmańskiego o dziadku, o jego łagodnej naturze, ale przede wszystkim o jego głębokiej miłości do ukochanej Polski. To wielki patriotyzm skłonił bohatera uroczystości do czynnego udziału we wszystkich trzech powstaniach śląskich, a następnie w walce z okupantem hitlerowskim w czasie II wojny światowej. Przeżył KL Dachau i wrócił do swojej Małej  Ojczyzny – Wodzisławia Śląskiego, gdzie zmarł 7 listopada 1969 r.

Anna Kołakowska