Gimnazjaliści pod niebem Paryża Wróć »

Gimnazjaliści z wodzisławskiej Jedynki na podsumowanie swojej trzyletniej nauki języka francuskiego mieli okazję spędzić tydzień w Paryżu, mierząc się z językiem i kulturą francuską.

Paryż przywitał uczniów deszczem i zimnem, ale po deszczowym przywitaniu Paryż pokazał gimnazjalistom swe słoneczne oblicze. Dzięki temu obserwacja wieży Eiffla, spacer po Polach Elizejskich, odkrywanie paryskich uliczek czy wdrapanie się na Łuk Triumfalny było przyjemnością. Do tego spotkanie ze sztuką w Musée de l’Orangerie, a wieczorem spotkanie z kuchnią francuską dopełniły ucztę. Kolejnego dnia nad Paryż nadciągnęły deszczowe chmury i silny wiatr. Co jakiś czas zza chmur wychodziło słońce,  gdy uczniowie zwiedzali cmentarz Père-Lachaise i Montmartre. W planie wycieczki znalazła się także wyprawa do Wersalu (z przygodami), dzielnica La Défense, spotkanie ze statuą wolności i pokonanie ponad 600 schodów prowadzących na szczyt wieży Eiffla, by podziwiać miasto z góry. Niedziela upłynęła gimnazjalistom na spotkaniu ze sztuką przez duże „S”. Uczniowie zobaczyli obrazy impresjonistów czy rzeźby Rodina. Był też czas na spotkanie z historią przy grobie Napoleona. Na podsumowanie dnia była kuchnia francuska, czyli ślimaki, małże czy żabie udka. A na finisz rejs statkiem po Sekwanie. Kolejny dzień upłynął grupie uczniów na zwiedzaniu Luwru, wizycie w Panteonie, gdzie zobaczyli grób patronki naszej szkoły – Marii Skłodowskiej-Curie oraz spacerach uliczkami Île de la Cité i Saint Louis. Uczniowie mogli zobaczyć katedrę Notre Dame po niedawnym tragicznym pożarze. Był też czas na piknik w Ogrodach Luksemburskich. Ostatni dzień paryskiej przygody uczniowie spędzili, zwiedzając Plac Bastylii, Centre George Pompidou i Muzeum Perfum Fragonard. To był niezapomniany wyjazd!

Justyna Orszulak