Wspólnie można wiele! Wróć »

24 października uczniowie klasy III d wysprzątali i uporządkowali teren byłego cmentarza żydowskiego i cmentarza żołnierzy radzieckich.

Z inicjatywą akcji wystąpili pracownicy Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, wsparli ich pracownicy Wodzisławskich Służb Komunalnych, a młodzież z Jedynki ochoczo zaangażowała się w działanie, dzięki któremu wzgórze zwane Żydowiną zostało wysprzątane i uporządkowane. Na początku spotkania uczniowie wysłuchali krótkiej historii wodzisławskiego kirkutu i cmentarza żołnierzy radzieckich. Była to zarówno lekcja historii lokalnej, jak i tej powszechnej. Następnie gimnazjaliści, wyposażeni w łopaty i miotły, ruszyli do pracy. Młodzież wysprzątała stare schody prowadzące dawniej na kirkut oraz usunęła zalegające na cmentarzu liście. Uczniowie III d pokazali dzięki wspólnej pracy, że ważny jest dla nich szacunek dla wszystkich ludzi i pamięć o historii swojego miasta.

mgr Justyna Orszulak

Foto: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim