W drodze ku niepodległości Wróć »

Od 10 września 2018 r. w naszej szkole można oglądać wystawę o powstaniach śląskich i ich roli we włączeniu Górnego Śląska do II Rzeczpospolitej. W placówce miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy w którym uczestniczyli uczniowie klasy III c, Justyna Orszulak – dyrektor SP 1, Sławomir Kulpa – dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim oraz współautor scenariusza – Piotr Hojka.

Wystawa, która w kolejnych tygodniach zawędruje również do innych szkół wodzisławskich, jest jednym z elementów projektu „Czas zmian. Wodzisław i powiat w drodze ku odradzającej się Rzeczpospolitej” przygotowanego przez Muzeum w Wodzisławiu Śląskim w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Oprócz wystawy muzeum przygotowało dwie publikacje, spektakle oraz ognisko połączone z śpiewaniem pieśni patriotycznych. Celem projektu jest edukowanie, informowanie i popularyzacja wiedzy o wydarzeniach z lat 1918-1922, kiedy to Wodzisław z miasta niemieckiego stał się miastem polskim. Projekt dofinansowano z programu „Niepodległa”. Dzięki projektowi uczniowie Jedynki biorący udział w otwarciu wystawy oraz zwiedzający ją podczas lekcji historii i lekcji wychowawczych mogli lepiej poznać historię swojej małej ojczyzny.

mgr Justyna Orszulak

Autor zdjęć: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim