NIEDZIELA WIELKIEGO SERCA

Cz�owiek jest wielki nie przez to, co znaczy,

nie przez to kim jest,

lecz przez to, czym dzieli si� z innymi�

Jan Pawe� II

Kiedy 10 lat temu pierwsi wolontariusze WO�P wyszli na ulice, nikt nie s�dzi�, �e ta wielka, charytatywna akcja przetrwa tak d�ugo,  rozwinie si�  i przyniesie  tyle dobrego. Pami�tam tych pierwszych wolontariuszy, uczni�w wodzis�awskiej �Tr�jki� (SP nr 3), szko�y, kt�ra od pocz�tku uczestniczy�a w tej akcji. Nie mieli identyfikator�w takich jak teraz, nie mieli gotowych puszek przesy�anych przez Fundacj�. Jako skarbonki s�u�y�y im puszki po kawie, kakao, a nawet, o zgrozo, piwie. Oklejone serduszkami zalepiali�my  ta�m� klej�c�, bili�my piecz�tki szko�y, a z g�ry robi�o si� no�yczkami otw�r. Pami�tam te� pierwsz� wys�an� na konto WO�P kwot�. By�o to 15 milion�w (tamtych, z 1993 roku, z�otych). Od 10 lat, zawsze na pocz�tku roku w ca�ej Polsce zbierane s� pieni�dze na Od 10 lat, zawsze na pocz�tku roku w ca�ej Polsce zbierane s� pieni�dze na zakup urz�dze� medycznych s�u��cych do ratowania �ycia dzieci. Przez ten okres sprz�t medyczny, z naklejonym, charakterystycznym serduszkiem Orkiestry, znalaz� si� w ponad 1400 szpitalnych oddzia�ach lecz�cych i ratuj�cych �ycie dzieci. Powodzenie tej akcji, pozytywny stosunek wi�kszo�ci spo�ecze�stwa  polskiego do Fundacji, to nie tylko zas�uga Jurka Owsiaka (niew�tpliwie wspania�ego cz�owieka, z olbrzymi� m�odzie�ow� charyzm�), ale r�wnie�, a mo�e przede wszystkim, m�odzie�y, kt�ra wyrusza na zbi�rk� , w t� �najserdeczniejsz�� z niedziel.  Gimnazjum Nr 1 w Wodzis�awiu �l�skim uczestniczy w tej akcji ju� od dw�ch lat. Mie�ci si� tu sztab WO�P, a szefuje mu sam pan dyrektor mgr Eugeniusz Ogrodnik. W ubieg�ym roku 40 par wolontariuszy przeprowadza�o zbi�rk� na rzecz Fundacji, czego efektem by�o przes�anie na konto WO�P oko�o 25 ty�. z�otych. W tym roku, 13 stycznia, 60 par gimnazjalist�w z �Jedynki� zbiera�o z�ot�wki, marki, franki, a nawet czeskie korony w Wodzis�awiu i okolicy. Ju� przed godz. 7 rano zjawili si� uczniowie nie tylko w centrum Wodzis�awia, ale i w odleg�ej Syrynii, Lubomii, Markolwicach, Mszanej czy Po�omii. Cz�sto ludzie �piesz�cy na pierwsz�, porann� msz� m�wili � Och biedaczki, wy ju� tu stoicie i marzniecie, to trzeba wam co� da� do tej skarbonki�. Dla ka�dego ofiarodawcy by� u�miech i s�owo dzi�kuj�. Nie by�o te� boczenia si�, na tych kt�rzy nic nie dali, bo nie ma tu musu.  Zbieramy wszyscy w jednym celu � by pom�c dzieciom. Nie by�o wi�c niezdrowej rywalizacji pomi�dzy poszczeg�lnymi parami z �Jedynki�, czy te� pomi�dzy nimi  a pokrewnymi duszami z innych szk�. Do szko�y, otwartej w niedziel� 13 stycznia od samego rana do p�nego wieczora, wracali zm�czeni, cz�sto zmarzni�ci i g�odni, ale z u�miechem na twarzy i ci�k� skarbonk�. Siadali przy sto�ach w polonistycznej sali i wsp�lnie z nauc zycielami rozliczali co do grosza swoje zbiory. Rado�� pojawia�a si� na twarzach, kiedy ros�y stosy z�ot�wek, dwuz�ot�wek, ju� nie m�wi�c o �papierkach�. Ani uczniowie ani nauczyciele nie �a�owali niedzielnych obiad�w i s�odkiego leniuchowania, czerpi�c satysfakcj� z ka�dej zebranej z�ot�wki. R�wnie� od 2 lat Sztab WO�P przy Gimnazjum Nr 1 oferuje uczniom, rodzicom i mieszka�com Wodzis�awia, koncert odbywaj�cy si� w auli budynku na Wa�owej. W tym roku skierowany raczej do m�odzie�y, bo wyst�pi�y zespo�y Underground i Coverband. Koncert by� oczywi�cie po��czony z licytacj� serduszek (z�ote, zafundowa� p. Krzysztof Olszar) i okazjonalnych gad�et�w, w tym przekazanych zar�wno przez Orkiestr� jak i przez zesp� D�em. Nie byli�my sami w tym dniu. Jako Sztab WO� wsp�pracowali�my z PKO BP S.A.. To dzi�ki �yczliwo�ci i pomocy pracownik�w tego banku mieli�my szybko przeliczone i przelane na konto Fundacji, pieni�dze  Wspaniale zachowali si� rodzice, kt�rzy rozwozili swoje dzieci, na wyznaczone miejsce zbi�rek i wspomagali wsp�pracuj�c� z nami Policj� i Stra� Miejsk�, w zapewnieniu  uczniom bezpiecze�stwa. Wszyscy wolontariusze wr�cili do szko�y ca�o i zdrowo. Patronat medialny nad organizowan� akcj� wzi�y  rybnickie �Nowiny�. Ucieszy�a nas te� wizyta, zainteresowanego X Fina�em, vice- prezydenta Wodzis�awia �l., Wojciecha  Mitko.

Nasz wk�ad na konto X Fina�u Wielkiej Orkiestry �wi�tecznej Pomocy wyni�s� w tym roku 27 476,48 z�otych. W kwocie tej zawieraj� si� pieni�dze ze zbi�rek ulicznych, wymiany waluty obcej,  licytacji a tak�e ze zbi�rek przeprowadzonych w szko�ach. Na nasz apel o przy��czenie si� do akcji odpowiedzia�o wiele wodzis�awskich szk�: I i II LO,ZSB, Gim. Nr 3, SP nr: 1,2 3, 4 ,5, 8, 10, 17, 21, 28.

Cieszymy si�, �e tak� kwot� mogli�my przes�a� do Fundacji, ale cieszymy si� te� z atmosfery, kt�ra towarzyszy�a ca�ej akcji. By�a ona odzwierciedleniem s��w, kt�re skierowa� do wolontariuszy Jurek Owsiak:

�S� takie chwile kiedy z rado�ci� unosimy r�ce do g�ry

i wykrzykujemy swoj� mi�o�� do ludzi.

S� takie chwile, kt�re trwaj� wiecznie w naszych sercach

i ka�� wierzy�, �e �wiat potrafi by� przyjazny i pe�en �yczliwo�ci.

S� takie chwile, kiedy wiara w cz�owieka zaczyna by� dotykalna

i rozpala nasze marzenia o szcz�ciu wszystkich ludzi.

Te chwile to nasze coroczne granie.�

Danuta Paszylka

powr�t